Murat Erdör Murat Erdör

IOT Hayatımızı Nasıl Şekillendirecek?

Dijital sistemler gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki bağları sıkılaştırmaya devam ediyor.

yazının devamı
Hakan Atis Hakan Atis

Güneyin boynuna takılmış inci bir gerdanlık: Kaş

Beş yıl önce kurulan Kaş Yelken Kulübü, ülkemizi gelecek yıllarda uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil edeceğine inandığım genç sporculara ev sahipliği yapıyor. Kaş, doğası ve deniziyle güneyin boynuna takılmış inci bir gerdanlık gibidir. Orada kendinizi özgürce rüzgara bırakıyorsanız hayatı ıskalamıyorsunuz demektir.

yazının devamı
Esra Öz Esra Öz

Doktor ve eczacıların tartıştığı reçetede gündeme gelmeyen nokta ne?

Son günlerde sağlık sektöründe gündem olan etken madde yazımı meselesi gün geçtikçe daha çok tırmanıyor. Sağlık sektörünün bir bütün olduğu ve tüm paydaşların görüşlerinin alınması gerektiği üzerinde duruluyor.

yazının devamı
Emrah Ceylan Emrah Ceylan

İktisat teorilerini unutun. Hayatımıza “ekonomik içgüdüler” yön veriyor

Son dönemlerde ekonomi literatüründe önemli derecede ilgi gösterilen, hatta bu alanda popüler akademik makaleler yayınlanan dallarından biri davranışsal ekonomi. Bu popülerliğini, zevkli bir çalışma alanı olmasının yanında hem 2002 yılında hem de 2017 yılındaki Nobel Ekonomi ödüllerinin bu alandaki çalışmalara verilmesiyle ün kazandı. Hatta 2002 yılında Nobel Ekonomi Ödülü'nü ilk kez bir psikoloji profesörünün (Daniel Kahneman) kazanmasıyla dikkatleri üzerine çekerek incelenmesi gereken bir alan olduğu konusunda bilim insanlarına önemli sinyaller verdi.

yazının devamı
Reha Erus Reha Erus

Fransa kazanmadı Afrika kazandı

1968 yılında “Milliyet” gazetesi spor servisine girdiğimde ilk 8 sütuna manşetim İtalyan “Corriere dello Sport” gazetesinden bir alıntıydı.

yazının devamı
Dr. Mithat Bülent Özmen Dr. Mithat Bülent Özmen

Reel sektörün krediyle imtihanı

Madem reel sektörün borç çevirme yeteneği gündemin önemli başlıklarından bir tanesi; finans kuruluşlarının reel sektörle olan kredi ilişkisine çok yükseklerden kuş bakışı da olsa bakmak; ileriye yönelik belki bir fikir verir diye düşünüyorum.

yazının devamı
Duygu Merzifonluoğlu Duygu Merzifonluoğlu

Bu hayatta insanın başına, üstesinden gelemeyeceği şey gelmez

Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu. Bu koleksiyonda yer alan Osman Hamdi Bey’e ait 6 önemli eser. Bu 6 eserin bilimsel analiz ve konservasyon sonuçları. İki yılı aşkın bir hazırlık. Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin bu sonuçlara ulaşırkenki müthiş katkısı. Üstüne Koç Üniversitesi Yüzey Teknolojileri Araştırma Merkezinin bu projeye sağladığı katkı. Aylardan Temmuz, yerimiz Emirgan. Karşınızda Sakıp Sabancı Müzesi’nin tarihinde bir ‘ilk’ olan sergisi: “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” 

yazının devamı
diğer yazarlar
 
LG
MD
SM
XS