Türkiye markası için sinemaya daha çok destek gerek

  1. Yazarlar
  2. Güncel
  3. Fatoş Karahasan

Amerika, filmleri ve dizileriyle uzun yıllardır dünyanın dört bir yanına eriişiyor. Hollywood, Amerikan yaşam biçimini ve düşünce sistemini öykülerin içine yerleştirerek adeta bir propaganda makinesi gibi çalışıyor. Son dönemde Türk dizileri de benzer bir başarıyla Türkiye’nin tanıtımında büyük rol aynadı.

Sinemada da sesimizi duyuran çok değerli yönetmenlerimiz ve oyuncularımız var. Geçtiğimiz günlerde 71. Cannes Film Festivali'nde dakikalarca alkışlanan Ahlat Ağacı dünya basınından büyük ilgi gördü. Türkiye’nin sanattaki bu başarısı, ülkemizin algısına da çok olumlu bir katkı yaptı. Önümüzdeki dönemde, köklü bir geçmişi olan Türk sinemasına verilecek her destek aynı zamanda “Made in Turkey” markasına destek olacaktır.

Türkiye’nin sanattaki bu başarısı, ülkemizin algısına da çok olumlu bir katkı yaptı. Önümüzdeki dönemde, köklü bir geçmişi olan Türk sinemasına verilecek her destek aynı zamanda “Made in Turkey” markasına destek olacaktır.

Bir gencin büyüme öyküsü

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın sekizinci uzun metrajlı filmi Ahlat Ağacı, Türkiye’de vizyona girdi. Filmin senaryosunu Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Akın Aksu’yla birlikte yaklaşık bir yılda kaleme aldı. Ahlat Ağacı, merkezine ‘Ahlat Ağacı’ adlı kitabını yayınlatmaya çalışan Sinan’ın (Doğu Demirkol) üniversiteyi bitirip, ailesinin yaşadığı ilçeye geri dönmesiyle başlayan ve baba-oğul arasındaki ilişki baz alınarak gelişen insan ilişkilerini konu alıyor. Sinan, babası İdris’in (Murat Cemcir) at yarışı tutkusu nedeniyle yaşadığı maddi zorluklar içinde babasına büyük bir öfke duyuyor. Ancak, içindeki derin baba sevgisi, film içinde kendisiyle yüzleşmesine, büyümesine ve hayatı daha iyi anlamaya başlamasına yardımcı oluyor.

Altın Palmiye’deki 21 film arasında

71. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışan 21 film arasında yer alan Ahlat Ağacı eleştirmenlerden büyük övgü aldı. Türkiye, Fransa, Almanya, Bulgaristan, Makedonya, Bosna Hersek ve İsveç ortak yapımı olan filmin ilk gösterimi 2018 Cannes Film Festivali'nin "Ana Yarışma" bölümünde 18 Mayıs 2018'de yapılmıştı.

Yapımcılığı Zeyno Film- Zeynep Atakan’ın üstlendiği, başrollerini Doğu Demirkol ve Murat Cemcir’in paylaştığı filmde; Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin, Tamer Levent, Akın Aksu, Ahmet Rıfat Şungar, Kubilay Tuncer, Öner Erkan, Kadir Çermik, Ercüment Balakoğlu, Özay Fecht, Sencar Sağdıç ve Asena Keskinci rol alıyor.

Yalnız, kararsız ve kuşkucu bir gencin gözünden yaşam

Ahlat Ağacı projesi Nuri Bilge Ceylan’ın bir Çanakkale seyahatiyle başlamış. Ünlü yönetmen, “Özellikle baba-oğul ilişkisi olsun diye yola çıkmadım ama baba-oğul ilişkisi içerisinde insana ve insanın doğasına dair pek çok şey anlatma şansı bulabiliyorsunuz” diyerek dile getirdiği ve önce baba İdris karakteri üzerine kurgulanan hikaye, Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Akın Aksu’nun görüşmeleri sonucunda oğul Sinan’ın hikayesi olarak değişmiş. Filmin çekimleri, Çanakkale, Çan ve Yenice’de gerçekleşmiş.

"Toplum Dışı" Olmanın Yarattığı Tahribat

Film özünde, bir gencin kendi kabuğunun dışına çıkması, dünyayı tanımaya başlaması ve yetişkinliğe adım atmasının öyküsü. Sinan karakteri, okuyan, sorgulayan, insanlarla yakınlaşmaktan kaçan, dışarıdan soğuk ve umursamaz görünen, ancak kendisini yalnızlığa mahkum eden genç. Yaşam hakkındaki bilgisi kitaplardan gelen, bildikleriyle kendisini üstün gören, kibirli Sinan, filmin akışı içinde başka gerçekler olabileceğinin farkına varıyor. Doğu Demirkol’un Oscar’lık bir performansla canlandırdığı karakter, gençlerin büyürken yaşadıkları çelişkileri, acıları ve çatışmaları evrensel bir yaklaşımla ortaya koyuyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın öykü anlatımı, oyuncuların üstün yorumları, müzik ve mekan seçimi, ışık kullanımı, ana öyküyle bağlanan ama her biri ayrı öyküler sunan ikili-üçlü diyaloglar, bir köy kahvesinde veya küçük bir kitapçıdaki son derece sofistike tartışmalar, komedi ve acı arasındaki gidiş-gelişler... Üç saatlik filmi bir sanat şölenine çeviriyor. Sinan’la beraber, izleyici de değişiyor, gelişiyor. Hayatı sorgulayarak salondan çıkıyor.

IMDB’nin 9.3 puan verdiği, izleyicilerin dakikalarca ayakta alkışladığı Ahlat Ağacı, sinemanın mükemmel bir örneği olarak, Türkiye’nin sanat tarihine altın harflerle yazılıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS